Wypadek komunikacyjny powstaje wskutek naruszenia zasad bezpieczeństwa poruszania się pojazdów zmotoryzowanych, takich jak samochody, statki, czy samoloty.
Ten rodzaj wypadku dotyczy wszystkich pojazdów zmotoryzowanych funkcjonujących w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym.
Wypadek komunikacyjny jest przestępstwem z art. 177 Kodeksu karnego, który mówi, że kto narusza, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powodując wypadek, w którym inna osoba niż sprawca odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech.
Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć innej osoby, ustawodawca przewiduje karę w zakresie od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności. Przepisy te chronią z jednej strony zdrowie i życie ludzie, a z drugiej bezpieczeństwo ruchu.
Ogólnie mówiąc wypadek komunikacyjny to takie zdarzenie, które wynika z naruszenia zasad bezpieczeństwa obowiązującego w ruchu, a jego skutkiem jest naruszenie narządów ciała, rozstrój zdrowia lub śmierć przynajmniej jednej osoby biorącej udział w zdarzeniu nie licząc sprawcy. Uszkodzenie ciała i upadek na zdrowiu podlegający kryteriom ustawodawcy to dłużej niż 7 dni.
Rodzaje wypadków komunikacyjnych:
- średni wypadek komunikacyjny – jego skutkiem jest rozstrój zdrowia osoby bądź osób biorących udział w zdarzeniu trwający dłużej niż 7 dni,
- ciężki wypadek komunikacyjny – jego skutkiem jest śmierć albo ciężki uszczerbek na zdrowiu osoby bądź osób biorących udział w zdarzeniu.
Odpowiedzialność za ten rodzaj wypadków leży po stronie osoby która go spowodowała.
Dotyczy to wszystkich uczestników ruchu drogowego, wodnego i lądowego – odpowiadać za ten rodzaj wypadków mogą ponosić również piesi, osoba prowadząca kolumnę pieszych, czy woźnica.
Przestępstwo to może być wynikiem działania niezgodnego z prawem lub zaniechania działań prawnie nakazanych, np. niestosowanie się do przepisów, nieużywanie właściwych komend i sygnałów w ruchu drogowym etc.
Przykładowe rodzaje wypadków za które otrzymasz odszkodowanie:
- wypadek samochodowy,
- wypadek motocyklowy,
- wypadek autobusowy,
- wypadek tramwajowy,
- potrącenie rowerzysty,
- potrącenie pieszego,
- wypadek spowodowany przez osobę nietrzeźwą,
- wypadek w którym poszkodowanym jest pasażer sprawcy,
- wypadek w taksówce.
Dodaj komentarz